مقالات

9 روش آسان و ارزان برای ساخت کود طبیعی برای گیاهان آپارتمانی

9 روش ساده و بصرفه برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی به طور طبیعی

ساختن کود برای گیاه های آپارتمانی خودتان ممکن است شبیه به یک آزمایش علمی ترسناک به نظر برسد، اما در واقع یک راه بسیار آسان برای صرفه جویی در هزینه ها با استفاده از چیزهایی است که از قبل در خانه دارید.

علاوه بر مقرون به صرفه بودن، روشی سازگار با محیط زیست و طبیعی تر برای تامین مواد مغذی مهم برای گیاهان آپارتمانی شما نیز هست.

کود دادن به گیاهان آپارتمانی شما می تواند با استفاده از زباله های معمولی آشپزخانه باشد که در صورت عدم استفاده از آنها، دور ریخته می شوند.

در اینجا چند گزینه ساده ساخت کود خانگی وجود دارد که میتواند باعث تقویت گیاه شما شود

  • پوسته تخم مرغ له شده برای کاهش اسیدیته و افزودن کلسیم
  • پوست موز  برای افزودن پتاسیم
  • از تفاله قهوه برای افزودن نیتروژن استفاده می شود
  • چای سبز  برای اسیدی کردن خاک
  • نمک اپسوم ب رای افزودن منیزیم و گوگرد
  • خاکستر چوب  برای افزایش میزان قلیایی بودن خاک
  • پودر ژلاتین برای تقویت نیتروژن
  • از آب پخت و پز برای تامین مواد مغذی ضروری استفاده می شود
  • کنجاله گلوتن ذرت برای نیتروژن اضافی

با استفاده از غذای گیاهی خانگی به جای کودهای شیمیایی خریداری شده در فروشگاه، شما انتخاب می کنید که گیاهان خود را به روشی ایمن تر، مقرون به صرفه تر و سازگار با محیط زیست تغذیه کنید.

بنابراین، بیایید بیاموزیم که چگونه می‌توانید از این اقلام معمولی خانگی که دارای خواص و مواد مغذی برای رشد گیاهان هستند، بهترین استفاده را داشته باشید تا بتوانید کود گیاهی کاملاً طبیعی خود را بسازید.

کود آلی در مقابل کود مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

تفاوت کودهای طبیعی خانگی با کودهای شیمیایی موجود در فروشگاه در این است که کودهای طبیعی معمولاً به شکل ارگانیک هستند.

درک نسبت N-P-K

مهمترین بخش در درک نحوه کود دهی گیاهان آپارتمانی این است که بدانیم نسبت N-P-K به چه معناست و چه کاری انجام می دهد.

N-P-K نام عنصری مواد مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. در حالی که بسیاری از ریزمغذی های مهم مختلف وجود دارند که در رشد سالم گیاهان نقش دارند، نیتروژن، فسفر و پتاسیم به عنوان “3 بزرگ” در نظر گرفته می شوند.

نیتروژن ماده مغذی است که بیشترین نقش را در رشد ساقه و شاخ و برگ دارد. کود با عدد N بیشتر از P و K اغلب برای رشد سریع در مراحل اولیه، گیاهان بوته دار، یا گیاهانی با شاخ و برگ های زینتی بزرگ مانند Monstera یا فیل گوش استفاده می شود.

فسفر در حفظ سیستم ریشه سالم و تولید گل بسیار مهم است. کودهای “شکوفنده” تجاری اغلب دارای مقادیر زیادی فسفر برای افزایش گلدهی گیاهان هستند.

پتاسیم به روش غیرمستقیم تری به رشد گیاه کمک می کند. با ایجاد مقاومت در برابر حشرات و بیماری ها، همراه با استفاده بهینه از آب، به افزایش مقاومت گیاه کمک می کند. گیاهانی که کمبود پتاسیم دارند بسیار کندتر رشد می کنند و ناسالم به نظر می رسند و برگ ها زرد می شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید