مقالات

10 دلیلی که باعث زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی شما می شود

دیدن زرد شدن برگ‌های گیاهان آپارتمانی عزیزتان برای شما  همیشه مایوس‌ کننده است و اغلب مشخص نیست که چه اتفاقی برای آنها در حال رخ دادن است. زرد شدن برگها می تواند باعث نا امیدی شما درباره زیبایی ظاهری گیاهتان شود، با این حال بسیاری از این ناامیدی ناشی از ندانستن اتفاقی است که در حال رخ دادن است.

خوشبختانه، اگر به الگوی زرد شدن، شرایطی که گیاه در آن است نگاه کنید و سایر جنبه های مراقبت را ارزیابی کنید، معمولاً می توان علت این مشکل را پیدا کرد و کاری برای آن انجام داد.

اگرچه همه دلایل زرد شدن برگ در گیاهان آپارتمانی غیرطبیعی نیستند، اما اغلب نشانه آن است که گیاه در حال تجربه استرس است. زردی می‌تواند تعمیم یابد، روی تمام برگ‌ها تأثیر بگذارد، یا ممکن است فقط یک ناحیه از گیاه شما را تحت تأثیر قرار دهد. گاهی اوقات فقط نوک یا لبه برگ ها زرد می شوند. در موارد دیگر ممکن است لکه های زرد روی برگ ها به وجود بیایید. هر لکه یا ناهنجاری برگ یک سرنخ برای کمک به شما در تعیین علت این مشکل است.

خوشبختانه، اگر بتوانید علت زردی برگها را به درستی شناسایی کنید و اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید، گیاه آپارتمانی شما برگ های جدیدی خواهد داد و به زیبایی سابق خود باز می گردد.

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد یکی از شایع ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی است و همچنین علت شماره یک زردی برگها در گیاهان آپارتمانی است. معمولاً باعث زرد شدن برگهای پایینی اکثر گیاهان آپارتمانی می شود، اما در برخی موارد(شدید) می تواند منجر به زرد شدن برگها در سراسر گیاه شود.

گیاه شما همچنین ممکن است علائمی از افتادگی و ریزش برگ را نشان دهد، که ممکن است باعث شود فکر کنید مشکل از کم آبی گیاه شما است. گیاه خود را به دقت بررسی کنید، زیرا شناسایی سریع این مشکل و انجام برخی اقدامات برای درمان گیاه بسیار مهم است.

خیس بودن طولانی مدت خاک باعث زرد شدن برگ گیاهان شما میشود. اگرچه ریشه ها در زیر خاک مدفون هستند، اما برای زنده ماندن نیاز به تامین مداوم اکسیژن دارند. خیس بودن خاک مانع رسیدن هوای کافی به ریشه های گیاه میشود.

اگر برگ های گیاه شما زرد شده است، بررسی کنید که آیا خاک خیس است یا خیر؟ میتوانید این کار را با بررسی ریشه های گیاه شروع کنید. از سالم بودن ریشه های گیاه و بوی بد اطراف ریشه ها مطمئن شوید، اگر به یکی از این موارد برخورد کردید، علت زردی برگ ها را پیدا کرده اید.

عواملی که باعث زرد شدن برگ ها به دلیل آبیاری بیش از حد می شود:

جالب اینجاست که آبیاری بیش از حد می تواند ناشی از چیزهای دیگری غیر از آبیاری زیاد باشد. هر عاملی که زهکشی خاک را کاهش دهد یا میزان اکسیژنی که در خاک گردش می کند را کاهش دهد، می تواند به این مشکل کمک کند.

1. گلدان های با زهکشی ضعیف

گلدانی با سوراخ های زهکشی ناکافی یا اصلاً بدون سوراخ زهکشی از تخلیه آب اضافی از خاک جلوگیری می کند. این آب ریشه ها را احاطه کرده و فضاهای هوایی بین آنها را پر می کند و به آرامی گیاه آپارتمانی شما را خفه می کند.

در برخی موارد در صورتی که فراموش کنید زیر گلدانی را بعد از آبیاری خالی کنید، ممکن است این اتفاق بیفتد. بیشتر گیاهان آپارتمانی دوست دارند کاملاً آبیاری شوند، بعد از آبیاری باید اجازه دهید آب اضافی از گلدان تخلیه شود و پس از 10 تا 15 دقیقه زیر گلدانی را خالی کنید.

2. خاک با زهکشی ضعیف

اکثر گیاهان آپارتمانی در خاکی سبک و با زهکشی خوب بهترین عملکرد را دارند. خاکی که استفاده میکنید باید هوا دهی کافی داشته باشد تا زمانی که گیاه شما آبیاری می شود هرگز اشباع نشود.

خاک متراکم به راحتی غرق در آب می شود و در نتیجه هوای کافی به ریشه ها نخواهد رسید و ریشه ها به زودی قادر به رفع نیازهای گیاه نخواهند بود. خاکی که زهکشی خوبی نداشته باشد مدت زمان طولانی نیاز دارد تا خشک شود و این امر مشکل را تشدید می کند.

3. گلدان بزرگ

گلدانی که برای گیاه شما خیلی بزرگ است نیز علائم آبیاری بیش از حد را ایجاد می کند. پس از آبیاری به دلیل حجم بالای خاک در گلدان ،زمان خشک شدن خاک طولانی تر خواهد شد و این امر باعث میشود که ریشه های گیاه مدت زمان بیشتری در آب بمانند و خطر پوسیدگی ریشه را افزایش خواهد داد.

4. انتخاب گیاه

در نهایت، انتخاب گیاه آپارتمانی شما تأثیر زیادی در زرد شدن برگها در طولانی مدت دارد. ساکولنت ها و کاکتوس ها برای مقابله با خشکسالی سازگار هستند. گیاهانی که خاک دائماً مرطوب را ترجیح می دهند، به احتمال زیاد در آبیاری بیش از حد زنده می مانند، اما هیچ گیاهی دوست ندارد برای مدت طولانی در خاک خیس بماند.

بنابراین اگر مشاهده کردید تعدادی از برگها همزمان در حال زرد شدن هستند ، اندازه گلدان و خاک مورد استفاده خود را بررسی کنید، به اندازه گلدان نسبت به گیاه فکر کنید و نوع گیاهی را که انتخاب کرده اید را در نظر بگیرید.

چگونه یک گیاه آپارتمانی که بیش از حد آبیاری شده را نجات دهیم؟

احیای یک گیاه آپارتمانی که بیش از حد آبیاری شده است تا حد زیادی به شدت آسیبی بستگی دارد که به گیاه وارد شده است. اگر مشکل را زود تشخیص داده اید و گیاه شما کمی زرد شده است، به سادگی اجازه دهید خاک خشک شود و میزان آبیاری خود را کاهش دهید.

 

خشکی بیش از حد خاک

با حرکت به سمت موضوع مخالف، کمبود آب نیز می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می افتد که آب کافی برای زنده نگه داشتن تمام شاخ و برگ گیاه وجود نداشته باشد. با بررسی افتادگی، پیچ خوردگی و ریزش برگ ها به راحتی می توانید این مشکل را شناسایی کنید. برگ های پایینی احتمالاً زرد شده و پیچ خورده می شوند. و برگها به زودی ریزش خواهند کرد.

شاخ و برگ های جوان تر به طور نا متناسبی در مقایسه با شاخ و برگ های مسن تر پژمرده می شوند. قهوه ای شدن نوک برگها یا لبه های آنها نیز میتواند از علایم کمبود آب باشد. برگهای جدید کوچکتر هستند و رشد کلی گیاه نیز کندتر یا متوقف می شود. با مشاهده خاک خشک در اطراف گیاه و ترکیبی از علایم بالا به راحتی میتوان مشکل گیاه را تشخیص دهید.

چگونه یک گیاه آپارتمانی که دچار کمبود آب شده است را احیا کنیم؟

راه حل در اینجا خیلی سخت نیست. فقط گیاه خود را بیشتر آبیاری کنید. معمولاً بهتر است زمانی که گیاهان آپارتمانی نیاز به آبیاری دارند به طور کامل آبیاری شوند تا آب مستقیماً از گلدان عبور کند و خاک گلدان به صورت کامل خیس شود. سپس اجازه دهید خاک تا حدی که برای گیاه شما مناسب هست خشک شود.

به یاد داشته باشید که تعدادی از عوامل می توانند در خشک شدن خاک نقش داشته باشند. دما، جریان هوا، رطوبت، سرعت رشد، فصل سال، اندازه گلدان و اندازه گیاه در مقایسه با گلدان همگی می توانند تأثیر زیادی بر نیاز آبی گیاه شما داشته باشند.

اغلب تعجب آور است که نیاز آبی گیاهان آپارتمانی در طول سال چقدر تغییر می کند. گیاهی که در فصل زمستان هر 2 تا 3 هفته یکبار نیاز به آبیاری دارد، به دلیل گرمی هوا یا افزایش سرعت رشد گیاه ممکن است در تابستان هر چند روز یک بار نیاز به آبیاری داشته باشد.

نکته
با لمس خاک، بررسی شاخ و برگ، اندازه گیری وزن گلدان، بررسی کنید که آیا گیاهان آپارتمانی شما هر روز یا چند روز یکبار به آب نیاز دارند.

بد بودن کیفیت آب می تواند باعث زرد شدن برگ در گیاهان آپارتمانی شود

مشکل دیگری که می تواند باعث زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی شود، کیفیت آب است. برخی از گیاهان آپارتمانی نسبت به آبی که به آنها میدهید حساس هستند. آب لوله کشی معمولا حاوی کلر و کلرامین و همچنین مواد معدنی محلول، فلوراید و حتی فلزات سنگین است که می تواند باعث زرد شدن برگ ها در گیاهان آپارتمانی شود.

زرد شدن برگها، قهوه ای شدن نوک برگها و لبه های برگها میتواند از علایمی کیفیت نامناسب آب باشد.

اکثر گیاهان آپارتمانی می توانند آبیاری با آب لوله کشی را به خوبی تحمل کنند، اما کالاتیا، دراسنا، گیاهان آناناسی مانند گازمانیا و گیاهان گوشتخوار می توانند نسبت به کیفیت آب بسیار حساس باشند.

ما معمولا توصیه می کنیم آبیاری گیاه خود را با آب لوله کشی شروع کنید. اگر گیاه آپارتمانی شما علایمی از زرد شدن از خود نشان داد آب مورد استفاده خود را تغییر دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد، میتوانید از آب تصفیه شده یا آب باران استفاده کنید. اگر مشکل شما حل نشد، پس مشکل باید جای دیگری باشد.

کمبود رطوبت

بسیاری از گیاهان خانگی متعلق به جنگل های استوایی میباشند که این محیط ها از رطوبت بالایی برخوردار هستند. در حالی که دما و روشنایی آنها شبیه به خانه های ما هستند ،اما  سطوح رطوبت نقاط مختلف جهان بسیار متفاوت است.رطوبت خانه ها ما برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی کافی نمیباشد، به ‌ویژه در فصل زمستان، زمانی که درها و پنجره‌ها را می‌بندیم و وسایل گرمایشی داخل منزل را روشن می‌کنیم، که هوا را به میزان قابل توجهی خشک می‌کند.

برخی از گیاهان آپارتمانی کمبود رطوبت را تحمل میکنند، اما برخی دیگر در صورت کمبود رطوبت پیچ می‌خورند، برگهایشان زرد میشود، نوک و لبه های برگ ها به رنگ قهوه ای در میایید .

اگر سطح رطوبت در خانه شما حداقل 40 درصد باشد، این شرایط باید برای اکثر گیاهان آپارتمانی مناسب باشد. با این حال، به عنوان مثال، کالاتیا، سرخس، فیتونیا، برخی از نخل ها و پیله آ ها اگر سطح رطوبت در محیط نگهداری آنها کافی نباشد به مشکل خواهند خورد.

ما به شما توصیه می کنیم یک رطوبت سنج دیجیتالی برای خانه خود تهیه کنید تا بتوانید سطح رطوبت را کنترل کنید. این وسیله به راحتی به شما اطلاع می دهد که چه زمانی باید اقدامات بیشتری برای بهبود رطوبت انجام دهید.

مشکلات مربوط به نور که باعث زرد شدن برگ ها در گیاهان آپارتمانی می شود

نور کم و نور زیاد می توانند باعث زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی شوند اما به روش های بسیار متفاوت.

نور زیاد یا تابش بیش از حد مستقیم خورشید می تواند باعث سوختن برگ ها و افزایش تعرق شود و منجر به کم آبی و مرگ برگ گیاه شما شود.ردر این شرایط برگ هایی که مستقیما در معرض نور خورشید قرار دارند زرد خواهند شد.

به خاطر داشته باشید که نور مستقیم خورشید که از طریق پنجره به گیاه شما میتابد به طور قابل توجهی کمتر از نور مستقیم خورشید بیرون از خانه است. اگر گیاهان خود را در تابستان از داخل خانه به بیرون منتقل کنید، ممکن است به گیاهتان آسیب جدی وارد شود.

نور بسیار کم اغلب باعث می شود که برگ های برخی از گیاهان آپارتمانی به رنگ سبز تیره رشد کنند. این گیاه کلروفیل بیشتری تولید می کند تا بتواند حداکثر نور خورشید را جذب کند.

در نهایت، گیاه ممکن است نتواند شاخ و برگ خود را حفظ کند، بنابراین برگها شروع به زرد شدن کرده و ممکن است بمیرند. این  مشکل اغلب برای برگهای مسن تر و پایین تر اتفاق می افتد. فقط مراقب باشید این الگو از ریزش و زرد شدن برگ ها را با تغییراتی که در آبیاری بیش از حد اتفاق می افتد اشتباه نگیرید.

برخی از گیاهان آپارتمانی نسبت به دیگر گیاهان در مقابل کمبود نور مقاومت بیشتری از خود نشان میدهند. در اینجا تعدادی از گیاهان آپارتمانی که برای نور کم مناسب تر هستند، آورده شده است.

سازگاری

پس از اینکه گیاه آپارتمانی خود را به خانه می آورید، در معرض شرایطی کاملاً متفاوت با شرایطی قرار می گیرد که در مغازه یا گلخانه نگهداری می شده است. اکثر گلخانه ها، گیاهان آپارتمانی را در شرایط عالی، با نور، آب، رطوبت و دمای مطلوب پرورش می‌دهند.

خانه‌های ما بعید است چنین شرایط بهینه‌ سازی شده‌ ای را برای گیاه فراهم کنند، بنابراین گیاه شما مدت زمانی را برای سازگاری با محیط خانه شما پشت سر خواهد گذاشت. در این حالت احتمال ریزش و زرد شدن برگها وجود خواهد داشت.

اگر شرایط بالا در هفته اول برای گیاه شما اتفاق بیافتاد و محیط نگهداری گیاه شما قابل قبول باشد، جای نگرانی وجود ندارد. همه چیز باید بعد از چند ماه تثبیت شود، رشد جدیدی در گیاه شما ایجاد خواهد شد و گیاه یک بار دیگر به حالت قبل خود خواهد بازگشت.

درجه حرارت بالا

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث زرد شدن برگ ها در گیاهان آپارتمانی شود، استرس دمایی است. اکثر گیاهان آپارتمانی در دمای بین 62 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) و 81 درجه فارنهایت (27 درجه سانتیگراد) بهترین عملکرد را دارند. هنگامی که دما  از این محدوده خارج شود، گیاه آپارتمانی شما ممکن است دچار استرس شود. این شرایط می تواند منجر به زرد شدن شاخ و برگ و به دنبال آن ریزش برگ ها شود.

نکته
تغییرات سریع دما اغلب برای گیاهان آپارتمانی بدتر از تغییرات تدریجی است. مراقب بادهای سرد یا گرم باشید که ممکن است گیاه آپارتمانی شما را شوکه کند و در عرض چند روز باعث زرد شدن شاخ و برگ آنها شود.

گاهی اوقات گیاهان آپارتمانی شما ممکن است در معرض دمای نامناسب در فروشگاه یا در حین تحویل به خانه شما قرار بگیرند. اگر به صورت آنلاین خرید می کنید، نحوه بسته بندی گیاه شما، مسافتی که طی می کند و زمان سال را در نظر بگیرید. همه این عوامل می توانند بر خطر استرس دما در طول حمل و نقل تأثیر بگذارند.

کوددهی بیش از حد، باعث زرد شدن برگ ها در گیاهان آپارتمانی میشود

به یاد داشته باشید که کود غذا یا دارو برای گیاهان شما نیست. نقش آن حمایت از رشد سالم گیاه با تامین مواد مغذی ضروری آن است که ممکن است در محیط گلدان کمبود داشته باشند.

اگر گیاه خود را بیش از حد کود دهی کرده اید، بعد از مدتی برگ های گیاه شما زرد خواهند شد. در صورت مشاهده این علایم سریعا کود دهی را متوقف کنید، خاک را بشویید و چند ماه صبر کنید. سپس با سرعت بسیار محافظه کارانه تر از قبل کود دهی را از سر بگیرید.

نحوه شستشوی خاک:

برای جلوگیری از تجمع کود در خاک گلدان، بهتر است گیاهان آپارتمانی را کاملاً آبیاری کنید تا آب آزادانه از سوراخ‌های زهکشی انتهای گلدان خارج شود.

شما میتوانید گیاه خود را چند بار در سال شستشو دهید. من گیاهانم را برای این کار به سینک ظرفشویی می برم و اجازه می دهم آب به مدت 1-2 دقیقه از سوراخ های زهکشی خارج شود و خاک کاملاً خیس بخورد. این کار نمک های اضافی را حل می کند، آنها را از گلدان می شویید و خطر تجمع آنها در خاک را کاهش می دهد. فقط یادتان باشد قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید خاک به مقدار مناسب خشک شود.

آفات و بیماری ها

آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند کنه‌های عنکبوتی، شته‌ها، شپشک‌ های آردآلود و فلس می‌توانند باعث زرد شدن برگ‌ها در گیاهان آپارتمانی شوند. حشرات با مکیدن شیره گیاه باعث آسیب به برگها میشوند. اگر به اندازه کافی دقت کنید بیشتر آفات روی گیاهان شما قابل رویت خواهند بود یا نشانه های آشکاری از حضور آنها وجود خواهد داشت.

 

پیری شاخ و برگ

اگر می بینید که برگ های پایینی گیاهان آپارتمانی یکی یکی زرد می شوند و می ریزند، این اغلب نشانه ای از پیری گیاه است. تا زمانی که بقیه قسمت های گیاه سالم به نظر می رسند، جای نگرانی نیست.

به راحتی این برگ های زرد را هرس کنید، یا بگذارید به طور طبیعی بریزند و سپس آنها را از اطراف گلدان بردارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید